Prensip ve Özellikleri

Çalışma Prensibi

Objektifteki optiklerin optimal kullanımı için bir lazer ışını gönderilir. x-y yansıtma mekanizması ile bu ışın tarama ışınına çevrilir ve objektif lensi yardımıyla floresan işaretlenmiş örnek üzerindeki tek bir küçük noktaya odaklanır. Yansıtılan lazer ışını ve örnek tarafından yayılan floresan ışık karışımı aynı objektif ile tutularak dikroik ayna ile bir fotodedektör üzerine odaklanır. Floresan işaretlenmiş örnek tarafından yayılan ışık fotomultiplier tüpe gönderilirken yansıtılan ışık dikroik ayna ile ayrıştırılır. Fotodedektör önünde bulunan konfokal açıklık örnek üzerindeki tek bir noktadan yayılan floresan ışığın toplanmasını sağlar. Bu şekilde odaklanan noktanın etrafından yayılan ışığın toplanması azaltılır.

Sonuç olarak taranan örnek yüksek çözünürlükte görüntülenir. Optik kesit alma xy düzleminde veya xz, yz dikey düzlemlerinde gerçekleştirilebilir. x ve y düzlemlerinin yanısıra z ekseninde tarama fokal planın yandan görüntülenmesi etkisini yaratır. Ayrıca gerçek 3 boyutlu veri setleri toplanabilir.

 

 

Özellikleri

  • Konfokal mikroskop, bir mikroskobik görüntünün optik çözünürlüğünü ve görünürlüğünü arttırmak amacı ile noktasal ışıklandırma ve, odak düzleminden daha kalın örneklerde, odaklanmamış ışığı yok etmek için pinhole denilen küçük bir düzlemsel delikçiğin kulanıldığı bir görüntüleme tekniğidir.
  •  Elde edilen görüntülerin üç boyutlu yapılarının belirlenmesini mümkün hale getirir.

Kullanılan dalga boyları
488, 532, 561, 632 nm uyarım
405 nm uyarım, nukleus boyaması için

Kullanım Alanları

Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop; floresan veya yansıtıcı problar ile işaretlenmiş kemik, beyin ve diğer dokuların benzeri oldukça kalın kesitleri, gelişmekte olan embriyolar gibi küçük organizmalar ve bütün haldeki hücre örnekleri ile çalışma imkanı sağlar.

Bu teknoloji araştırmacılara ulaşılabilecek en yüksek ışık mikroskobu çözünürlüğü ile hücre altı yapılar, fonksiyonları ve hücre/organizma yapısının net ve 3D bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

 

Numune kabul kriterleri ve ücretlendirme için TIKLAYINIZ… 

 

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved